Sari la conținut

Laura Vicol: Dispreț față de clienți și cheltuieli fabuloase într-un timp record! Câți bani a risipit în doar 2 zile la magazinele de lux

Sursă foto: Viva

Procurorii DIICOT au prezentat, în referatul de arestare întocmit în dosarul Nordis, detalii șocante despre stilul de viață extravagant al avocatei Laura Vicol, care ar fi cheltuit peste 90.000 de euro într-un interval de doar două zile. Conform documentelor oficiale, în perioada 6-8 ianuarie 2020, Vicol a efectuat 45 de tranzacții prin cardul bancar, la comercianți din Dubai, inclusiv la branduri de lux renumite, precum Audemars Piguet, Hermès, Gucci, Chanel, Loro Piana, și Louis Vuitton. Sumele cheltuite se ridicau la aproximativ 453.986,37 lei (aproape 90.000 de euro).

Achiziții de lux și plăți scandaloase

Printre achizițiile de lux obținute în această perioadă se numără articole de îmbrăcăminte și accesorii de la branduri celebre, iar stenogramele din dosar sugerează o gestionare iresponsabilă a fondurilor obținute din activități infracționale. În mod surprinzător, Vicol ar fi utilizat un card bancar asociat unor sume provenite de la Nordis Management S.R.L., obținând suma de 90.000 de lei pe 11 decembrie 2020 sub pretextul unui „avans”. Doar câteva zile mai târziu, pe 14 decembrie, acești bani au fost folosiți pentru achiziționarea unor articole de lux de la Rolex situat la Marriott, în București.

„În perioada 06.01.2020 – 08.01.2020, VICOL CIORBĂ LAURA CĂTĂLINA a efectuat un număr 45 tranzacții utilizând cardul bancar la diverși comercianți din Dubai, în suma totală de 453.986,37 lei (aprox 90 de mii de euro nota redacției) , inclusiv AUDEMARS PIGUET. De asemenea, aceasta a efectuat plăți către comercianții HERMES, GUCCI LUXURY GOODS GUL DUBAI, CHANEL, LORO PIANA, LOUIS VUITTON EAU DXB etc.

În data de 11.12.2020, VICOL CIORBĂ LAURA CĂTĂLINA încasează suma totală de 90.000 lei, printr-un număr de 2 operațiuni de la NORDIS MANAGEMENT S.R.L., cu justificarea „avans”. În data de 14.12.2020 aceasta utilizează fondurile bănești pentru a efectua o plată intermediată cardului bancar la comercianții ROLEX MARRIOTT – CHRON MUNICIPIU BUCUREȘTI, în sumă de 90.000 lei”, se arată în referatul procurorilor DIICOT.

Sursă foto: colaj

Dispreț față de victimele păgubite

Conform procurorilor DIICOT, Laura Vicol „nu manifestă decât dispreț față de clienții păgubiți”, întrucât este conștientă de proveniența infracțională a sumelor obținute și le epuizează rapid prin cheltuieli extravagante, fără nicio jenă. Astfel, susțin procurorii, această comportament reflectă un dispreț total față de victimele care au fost păgubite în cadrul afacerii Nordis. În plus, stenogramele din dosar scot la iveală discuții între inculpați despre cum au fost cheltuite sumele obținute prin fraudă: „Mă, dar unde dracu s-au dus atâția bani?”, întreabă una dintre persoane implicate, iar alta răspunde „În șifonierul Laurei, în mașinile lui Vlad, în bijuteriile tuturor!”.

ZAHARIA MIHAELA: ”Vai de capul meu, mă, dar unde dracu s-au dus atâția bani, mă, Oana, mă?”.

OANA OPREA: ”Eh… În șifonierul Laurei, în mașinile lui Vlad, în bijuteriile tuturor!”, arată un fragment din stenogramele referatului.

ZAHARIA MIHAELA: ”Mă, dar atât de mulți?”

OANA OPREA: ”Păi mama calculează, io am luat atâta, ăla a luat atâta, în… treptat! În timp, salariile care au fost, Sanda casă, eu apartamente, Emanuel cu copiii, plimbări, vacanțe, petreceri, city-breakuri, și d-alea cum se numește…”

Stilul de viață al avocatei: luxul expus pe rețelele sociale

În ciuda acuzațiilor grave, Laura Vicol nu s-a ferit să posteze pe rețelele sociale imagini cu produsele de lux pe care le achiziționa. G4Media a reușit să salveze mai multe poze postate de Vicol înainte ca acestea să fie șterse, în care apăreau articole de îmbrăcăminte și accesorii scumpe, subliniind astfel stilul său de viață opulent. Aceste dovezi susțin acuzațiile procurorilor DIICOT, care consideră că avocata și-a folosit banii obținuți prin metode dubioase pentru a-și susține o viață de lux.

Mărturiile din dosar: bani irosiți și un trai de lux

Stenogramele relevă și discuții despre felul în care sumele de bani obținute au fost cheltuite: „Mama calculează, io am luat atâta, ăla a luat atâta… în timp, salariile care au fost, Sanda casă, eu apartamente, Emanuel cu copiii, plimbări, vacanțe, petreceri, city-breakuri, și d-alea cum se numește…”. Aceste conversații sugerează că banii nu au fost doar risipiți în scopuri personale, ci și pentru a susține un stil de viață extravagant.

Cazul continuă să atragă atenția publicului și autorităților, iar investigațiile DIICOT sunt în plină desfășurare, pentru a aduna suficiente dovezi și a înțelege în întregime dimensiunea fraudelor din dosarul Nordis.

Ecaterina Matei

Matei Ecaterina are diploma de absolventă a Facultății de Jurnalism. Cu o experiență vastă de peste 10 ani în domeniul presei scrise, se distinge prin cunoștințele dobândite și capacitatea de a lucra într-un mediu dinamic și provocator. Ecaterina are o abordare bine fundamentată atât în managementul economic, cât și în comunicare și jurnalism.

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Doctorul zilei whatsapp channel