Sari la conținut

Anunț despre plafonarea prețurilor la energie electrică: Ultimele modificări

factura curent
Sursă foto: Arhivă Doctorul Zilei
Anunt despre factura la curent

Electrica oferă suport clienților din întreaga Românie, furnizând informații esențiale despre modificările legislative care reglementează noile prețuri plafonate pentru energia electrică, în vigoare între 1 aprilie și 30 iunie 2025.

Aceste reglementări sunt stabilite prin Ordonanța de Urgență nr. 6/2025, având ca scop protejarea suplimentară a consumatorilor casnici și a anumitor categorii de clienți non-casnici.

Cerințe suplimentare pentru clienți

factură energie
Sursă foto: arhiva doctorulzilei.ro

Electrica S.A. evidențiază faptul că noile măsuri nu aduc cerințe suplimentare pentru clienții care se bucură deja de prețurile plafonate stabilite anterior prin OUG nr. 27/2022.

Prin urmare, acești clienți nu sunt obligați să prezinte documente sau cereri adiționale pentru a continua să beneficieze de tarifele speciale.

Între 1 aprilie și 30 iunie 2025, prețul maxim plafonat pentru consumatorii casnici va fi de 0,68 lei/kWh (TVA inclus).

Această sumă se va aplica clienților care îndeplinesc cel puțin una dintre următoarele condiții: consum lunar între 0 și 100 kWh, utilizarea de echipamente medicale esențiale alimentate electric, întreținerea a cel puțin trei copii sub 18 ani, inclusiv până la 26 de ani, dacă aceștia continuă studiile.

De asemenea, această regulă se aplică și familiilor monoparentale care au în întreținere cel puțin un copil care îndeplinește aceleași criterii de vârstă și studii.

Electrica, categorii de pețuri

  • Pentru gospodăriile care consumă între 100,01 și 255 kWh pe lună, prețul maxim va fi de 0,8 lei/kWh (inclusiv TVA).
  • Dacă consumul depășește 255 kWh, dar rămâne sub 300 kWh, energia electrică suplimentară va fi facturată la un tarif plafonat de 1,3 lei/kWh.
  • În cazul în care consumul lunar total ajunge la 300 kWh, primii 255 kWh vor fi facturați la un tarif de 0,8 lei/kWh, iar restul de 45 kWh va fi taxat la 1,3 lei/kWh.
  • Dacă consumul depășește 300 kWh, întreaga energie electrică va fi facturată la prețul maxim plafonat de 1,3 lei/kWh, inclusiv TVA.

Sfat de la Electrica! Clienții să își monitorizeze cu atenție consumul de energie electrică, pentru a putea beneficia la maximum de prețurile avantajoase oferite prin noile reglementări. Respectând limitele de consum, clienții pot beneficia de sprijinul autorităților în contextul actual.

Maria Mocanu

Sunt Maria Mocanu și am o vasta experienţă profesională! Sunt o fire creativă, sociabilă, veselă și îmi place să scriu. Am o experiență în media de peste 15 ani, cu nenumărate articole publicate în online, dar și articole de specialitate pentru pasionații și iubitorii de animale.

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Doctorul zilei whatsapp channel