Sari la conținut

Femeie, omorâtă de o bucată de gheață căzută de pe o clădire, în Chiajna

Din cuprinsul articolului

O femeie de 36 de ani și-a pierdut viața după ce a fost lovită mortal de o bucată de gheață desprinsă de pe o clădire. Incidentul, petrecut pe strada Rezervelor din satul Dudu, ridică semne de alarmă despre siguranța pietonilor în contextul topirii zăpezii. Ce s-a întâmplat și ce măsuri iau autoritățile?

Incidentul tragic s-a produs în jurul orei 15:00, într-un complex rezidențial din Chiajna. O bucată masivă de gheață, acumulată pe o clădire din cauza variațiilor de temperatură, s-a desprins și a căzut direct peste femeie, lovind-o fatal. Potrivit ISU București-Ilfov, citat de HotNews.ro, echipajele de urgență au intervenit rapid pentru a acorda primul ajutor, dar, după evaluarea la fața locului, medicul SMURD a constatat decesul victimei.

„Am fost solicitați pe strada Rezervelor pentru un accident grav. Din păcate, persoana nu a mai putut fi salvată”, a declarat un reprezentant ISU. Martorii spun că impactul a fost devastator, femeia prăbușindu-se instantaneu sub greutatea gheții.

Contextul meteo: un pericol ignorat?

În ultimele zile, temperaturile au crescut brusc în județul Ilfov, ducând la topirea zăpezii și a gheții acumulate pe clădiri. ISU București-Ilfov a raportat o medie de 40 de intervenții zilnice pentru îndepărtarea țurțurilor și a zăpezii care amenință pietonii. Cu toate acestea, tragedia din Chiajna arată că măsurile de prevenție nu sunt suficiente.

„Când vremea se încălzește, riscul crește. Proprietarii clădirilor trebuie să fie responsabili”, a avertizat un oficial ISU. Poliția a deschis un dosar penal pentru a investiga circumstanțele exacte ale accidentului și pentru a stabili cine poartă vina.

Femeia de 36 de ani era o mamă tânără, rezidentă a complexului, conform primelor informații furnizate de martori. Apropiații sunt în stare de șoc, iar comunitatea locală cere măsuri urgente pentru a preveni astfel de incidente. „E inadmisibil să mori așa, sub ochii tuturor”, a declarat un vecin pentru HotNews.ro.

Polițiștii din Ilfov discută cu martorii și apropiații victimei pentru a clarifica dacă aceasta locuia în zonă sau era doar în trecere. Ancheta vizează și responsabilitatea administratorului clădirii – dacă gheața ar fi fost îndepărtată la timp, tragedia ar fi putut fi evitată.

„Verificăm toate detaliile. Este o situație regretabilă care necesită răspunsuri rapide”, a spus un purtător de cuvânt al poliției. Între timp, ISU îndeamnă cetățenii să evite zonele de sub clădiri cu zăpadă sau gheață acumulată și face apel la primării să intensifice controalele.

Acest caz dramatic nu este singular. În iernile trecute, incidente similare au avut loc în alte orașe din România, subliniind nevoia unor reglementări mai stricte și a unei conștientizări sporite. Topirea bruscă a gheții devine un pericol mortal atunci când clădirile nu sunt întreținute corespunzător.

Elena Oceanu

Absolventă a secției „Jurnalism și Științele Comunicării” a Universității din București, mi-am început cariera în 2012, la „Evenimentul Zilei”. De atunci, m-am concentrat pe jurnalismul medical, analizând subiecte relevante din domeniul sănătății, ultimele cercetări științifice și recomandările oferite de specialiști. Experiența acumulată include numeroase interviuri cu medici de renume, atât din România, cât și din străinătate, precum și moderarea unei emisiuni medicale.

Etichete:

Informațiile prezentate în acest website au caracter informativ și nu înlocuiesc diagnosticul medical sau prospectul produselor. Orice decizie privind sănătatea dumneavoastră trebuie luată doar în urma consultării medicului.

Doctorul zilei whatsapp channel